JÓGOVÁ CESTA

Kde učím?

Aktuální rozvrh naleznete na mém instagramu nebo mi napište na e-mail, kde se můžeme domluvit také na individuální či firemní lekci.

Lekce jsou vhodné jak pro úplné začátečníky, tak pro pokročilejší jógující.

Šarlota Konšelová - jóga a vzpomínková terapie
I když moji rodiče byli sportovci, mě k pravidelné pohybu nepřivedli ani přes mojí akčnost. Vzhledem k mé oční vadě a tloušťce jsem nebyla zrovna optimální adept na pohybové aktivity. První lekci jógy jsem navštívila kolem dvaceti let. Bylo to pomalé protahování, které mě moc nebavilo. Chtěla jsem vypustit duši.

Jóga není jen protahovačka

Když jsem o pár let později začala zajímat o své duševní zdraví, ruku v ruce s tím šlo začlenit zdravý pohyb do mého života. V té době se moje váha začala postupně snižovat, ale pořád jsem měla desítky kil navíc. Na sociálních sítích jsem objevila hot jógu, která mě poměrně rychle nadchla. Konečně jsem vypustila duši, cítila se dobře.

Váha klesala, já si byla jistější ve svém těle – díky ohebnosti a síle přišlo sebevědomí. A v tom mi došlo, že jóga není jen protahovačka, ale že je za tím něco víc, co jsem toužila poznat. Začala jsem se zajímat o meditace a jógovou filozofii.

Šarlota Konšelová - lektorka jógy

Chci učit jógu

Velkým překvapením pro mě samotnou bylo to, když jsem si uvědomila, že se chci stát lektorkou. Cítila jsem, že předávání jógy má velkou sílu, ale nebyla jsem si vůbec jistá, jestli to fyzicky zvládnu. Nedávno jsem měla ještě přes metrák, a teď budu učit jógu? Zpětně to vidím jako jedno z mých nejlepších a nejdůležitějších životních rozhodnutí.

Anatomie, zpravý pohyb, dech…

Prvním bodem byl základní lektorský kurz, kde jsem propadla studiu jógy naplno. Začala jsem studovat anatomii, princip zdravého pohybu, ásány a dech. Zároveň mě více a více oslovovalo téma jógové filozofie, včetně její následné aplikace do každodenního života. Moje velké téma jsou čakry a práce s energií, což mě fascinovalo již od puberty. Díky všem těmto aspektům jsem pochopila, že jóga je holistický způsob žití, zvláště pak v kombinaci s ajurvédou.

První lekce

Začala jsem učit první lekce a navštěvovat kurzy, semináře a číst spoustu knih. Potkala jsem mnoho vyučujících a každý měl jiné pojetí jógy. Z každého jsem si vzala něco a začala tvořit svojí jedinečnou, osobní esenci.

Jako zásadní bod své osobní praxe beru setkání s kundalini jógou. Při zpěvu manter jsem pocítila spojení s něčím více jako nikdy předtím. Za krátký čas se mi naskytla možnost jet studovat kundalini jógu do Guatemaly. Nejen, že studium jako takové zásadně změnilo můj pohled na jógu, ale zároveň bych tuto cestu označila jako pouť za hledáním sama sebe.

Nic nebylo jako dřív

Po mém návratu nezůstalo nic stejné. Moje smýšlení, praxe, vztahy i styl výuky musely reagovat na změnu, která se stala. Od té doby se cítím napojená na sebe a vnímám naplno. Pochopila jsem, že nic není stálé a změna je jedinou jistotou – nejen na podložce, ale i v životě.

Momentálně vedu lekce které jsou tematicky rozděleny na kundalini, hatha a yin jóga. Nejvíce mě baví všechny přístupy propojovat a experimentovat s úctou k tradičnímu.

Lekce kundalini většinou obsahují hatha flow a krije, zpěv manter. Hatha lekce obsahují komplexní přístup k tělu, včetně zaměření na dech a vizualizačních technik. Yinové lekce jsou pomalé a uvolňující. Meditace a jógová filozofie se promítají ve všech lekcích.

Jóga pro všechny

Lekce jsou vhodné pro všechny věkové kategorie. Umím pracovat s různými zdravotními omezeními – vedu také lekce jógy na židlích pro seniory.

Mým cílem, ať už název je jakýkoliv, je probudit plné vědomí. Přinést pozornost dovnitř, naslouchat si a začít objevovat co je uvnitř nás samých. A uvidíme, kam nás to společně zavane…

Kurzy a vzdělání:

Kurz instruktor jógy – Yoga teacher training 200RYT Yoga Alliance (Yogacentrum Holešovice – Jana Smažíková)
https://www.yogacentrum.cz/kurzy-200/kurz-ucitele-jogy-4

Yin yoga teacher training 50h Yoga Alliance (YogaMe – Angela Jervis-Read)
https://www.angelajervisread.com/yin-yoga

Kundalini yoga, meditation and sacred sound – Teacher training immersion (Golden Temple, Guatemala – Joshua Param Sevak, Petra Shakti Kaur)
https://www.yogaisunity.com/teacher-training

Yoga underground school (Jógovna – Dalibor Štědronský)
https://jogovna.cz/underground-yoga-school-s-daliborem-stedronskym/

Základy jógovo-tantrické energetiky (online kurz – Barbora Hu)
https://www.barborahu-yoga.cz/akce/kurz-zaklady-tantricko-jogove-energetiky-online

Jóga a jógová terapie (online kurz – Kristýna a Daniel Paulus)
Kouzla v ásánové praxi (online kurz – Kristýna a Daniel Paulus)
https://www.paulus.yoga/joga-on-line

Jóga pro seniory (Yoga World – Radka Faráriková Sedmíková)
Jóga pro zdravá záda (Yoga World – Martin Fajka)
https://www.poweryoga.cz/seminare/

Jak vyzrát na hypermobilitu (MyPilates – Anna Medřická)
https://academy.mypilates.cz/kurz/jak-vyzrat-na-hypermobilitu/